Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jakie są rodzaje materiałów budowlanych?

14 grudnia 2019


Warto mieć świadomość, że materiały budowlane zaliczane są do bardzo niejednorodnej grupy produktów. Należy do niej zaliczyć przede wszystkim złożone systemy ociepleniowe, ścienne czy beton. Trzeba także zaznaczyć, że klasyfikacja materiałów budowlanych również nie jest jednoznaczna. Możliwy jest bowiem jej podział według zastosowania, materiałów czy właściwości technicznych.

Nie wszyscy wiedzą, że w przepisach materiały budowlane określane są jako wyrób budowlany. Warto również zaznaczyć, że zarówno ustawa o wyrobach budowlanych, jak i cytowane rozporządzenie będą określały sposób wprowadzania poszczególnych wyrobów budowlanych do obrotu w oparciu o jednolite przepisy europejskie czy normy krajowe.

Materiały budowlane rodzaje

Zdecydowanie najprostszy będzie podział materiałów ze względu na ich pochodzenie. Możliwe jest bowiem podzielenie ich na materiały naturalne, wytworzone przez przeróbkę materiałów naturalnych czy syntetyczne. Kolejnym ujęciem będzie podział materiałów budowlanych ze względu na ich właściwości techniczne. Zgodnie z tym kryterium klasyfikowane są one jako izolacyjne, niekonstrukcyjne i konstrukcyjne. Koniecznie należy sobie uzmysłowić, że najbardziej popularnym podziałem będzie klasyfikacja omawianych materiałów budowlanych ze względu na zastosowanie, należy zatem do nich zaliczyć materiały dachowe, murowane, stropowe, instalacyjne, izolacyjne, wykończeniowe. Ponadto należy zaznaczyć, że wspomniany podział można bez problemu znaleźć w zdecydowanej większości składów materiałów budowlanych, sklepów czy hurtowni.

Dlaczego warto zdecydować się na materiały budowlane tylko z atestem?

Należy wiedzieć, że wprowadzanie wyrobów budowlanych do sprzedaży przeważnie będzie oznaczało dla poszczególnych producentów konieczność uzyskania dodatkowych dokumentów dla określonych produktów. Mogą to być np. aprobaty techniczne, które są wydawane przez Instytut Techniki Budowlanej czy deklaracje zgodności z normą.

Dokumenty nie tylko i wyłącznie określają, ale również profesjonalnie dokumentują właściwości poszczególnych materiałów budowlanych. Należy koniecznie zaznaczyć, że przeważnie nie są dostępne w punktach sprzedaży, jednak osoby zainteresowane bez żadnych problemów będą w stanie uzyskać na stronach internetowych określonych producentów wszystkie niezbędne informacje.

Warto wiedzieć, że Główny Urząd Nadzoru Budowlanego regularnie prowadzi rejestr, w którym znajdują się produkty, które niestety nie spełniają wymogów technicznych czy takie, których dokumentacja została zakwestionowana przez Głównego Inspektora Nadzoru.

Redakcja programcp.org.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie budownictwo, ekologia, finanse i biznes spotykają się, by dostarczyć Ci kompleksowej wiedzy i inspiracji związanej z rozwojem zrównoważonej przyszłości! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o innowacyjnych projektach budowlanych, praktyczne porady ekologiczne oraz analizy finansowe tworzą bazę wiedzy dla wszystkich zainteresowanych budownictwem i biznesem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Pościel welwetowa
Elastyczne odbojnice przemysłowe
ochronniki słuchu

Jesteś zainteresowany reklamą?

ochronniki słuchu