Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Na czym polega inwestowanie?

12 maja 2020

W pewnym momencie, gdy widzisz, że twoje oszczędności tylko leżą na koncie i nie przynoszą żadnych zysków, zaczynasz zastanawiać się, czy nie warto byłoby zacząć inwestować. Tyle tylko, że nie bardzo się na tym znasz i nie wiesz, od czego zacząć. Na czym właściwe polega inwestowanie?

Zaangażowanie

Inwestowanie to nic innego, jak ulokowanie określonej kwoty pieniędzy na pewien czas, po to, aby w przyszłości otrzymać ich zwrot, zdecydowanie zwiększony o upływ czasu, na jaki zdecydowaliśmy się ulokować środki, poziom inflacji oraz ryzyko z dokonanej inwestycji. Dwa pierwsze punkty wydaja się być dość jasne, to niejako oczywiste, że w określonym czasie zmienia się wartość pieniądza. Jest to związane z jego siłą nabywczą oraz inflacją. Nieco trudniejsze jest określenie ryzyka inwestycji. Nie ma co ukrywać, że to właśnie ten czynnik sprawia, że inwestycja może okazać się bardzo korzystna lub wręcz przeciwnie. Ryzyko oznacza, że możemy stracić nie tylko wypracowany zysk, ale wręcz włożony kapitał.

Jak uniknąć strat?

Podstawa to przestrzeganie kilku zasad. Po pierwsze, nigdy nie wolno inwestować pieniędzy, które są naszymi oszczędnościami na trudne momenty w życiu, czyli tzw. poduszki bezpieczeństwa. Ryzyko takiej inwestycji jest zbyt wysokie, bo utrata tych pieniędzy w perspektywie może poczynić ogromne szkody, a dodatkowo utrudni nam podejmowanie decyzji, które mogłyby narazić nas na straty. Jasno z tego wynika, że inwestować możemy tylko nadwyżki, czyli sumy większe. Te, które pozostają nam po bezpiecznym ulokowaniu poduszki bezpieczeństwa w kwocie równej sumie naszych dwunastomiesięcznych kosztów utrzymania i ewentualnego, niewielkiego funduszu awaryjnego, z którego korzystamy w nagłych sytuacjach.

Dowiedz się więcej o inwestowaniu na blogu saminwestuj.pl

Redakcja programcp.org.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie budownictwo, ekologia, finanse i biznes spotykają się, by dostarczyć Ci kompleksowej wiedzy i inspiracji związanej z rozwojem zrównoważonej przyszłości! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o innowacyjnych projektach budowlanych, praktyczne porady ekologiczne oraz analizy finansowe tworzą bazę wiedzy dla wszystkich zainteresowanych budownictwem i biznesem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

OEX Fulfilio
Rola notariusza przy zakupie mieszkania
banderola

Banderole

22 czerwca 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?

banderola