Rachunki za ogrzewanie

Rachunki rosną niekiedy nawet kilka razy do roku, każdy kto utrzymuje dom zastanawia się więc jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, wodę i ścieki, energię elektryczną oraz śmieci. Najlepszym sposobem na to aby owe rachunki zmniejszyć jest oszczędzanie tych mediów. O ile prąd czy wodę da się oszczędzać, bo można zrezygnować z długich pryszniców, podczas których woda leje się bez przerwy oraz z kąpieli w wannie, które pochłaniają setki litrów wody oraz można zmienić nawyki dotyczące na przykład mycia naczyń- zmywarka pochłania o wiele mniej wody niż ręczne mycie, można ograniczyć stosowanie prądu, pilnować tego, by żarówki były wyłączane jeżeli ich włączenie nie jest niezbędne, by były one energooszczędne, aby sprzęty, które kupuje się w sklepach posiadały jak najwyższą klasę energetyczną, o tyle ze zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie nie jest tak łatwo.

Oszczędzanie na rachunkach

O zaoszczędzeniu pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie warto pomyśleć za wczasu, najlepiej już na etapie budowy czy remontu. Dobrze jest zainwestować w dobrej jakości izolacji, takiej, która nie będzie pozwalała ciepłu ulatywać zbyt szybko, zmniejszy to zapotrzebowanie na dogrzewanie mieszkania. Co jednak jeśli nie ma możliwości przeprowadzenia remontu, a chciałoby się zmniejszyć rachunki? Trzeba wtedy działać mądrze, ale skutecznie. Dobrze jest zacząć od uszczelnienia okien, pomoże w tym specjalna uszczelka, można ją zakupić w każdym markecie budowlanym, a także w sklepach dystrybuujących okna, albo zamówić przez Internet. Takie zabezpieczenie okien pomoże w uszczelnieniu mieszkania, sprawi to że ciepłe powietrze nie będzie tak łatwo ulatywać z mieszkania przez mikroszpary w oknach, podwyższy to temperaturę w mieszkaniu, jednocześnie zmniejszy potrzebę zużywania ogrzewania i tym samym zmniejszy rachunki.

Wietrzenie domu

Analogicznie do okien warto pomyśleć o wymianie albo uszczelnieniu drzwi. Przez szpary w drzwiach wydostaje się z domu bardzo dużo ciepła i tym samym ogrzewanie musi działać z wyższą intensywnością i zwiększa to zużycie.

Ale jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nie dokonując żadnych zmian w domu, a jedynie zmieniając swoje nawyki? Otóż kluczem do tego jest wietrzenie domu, a raczej zmiana sposobu wietrzenia jaki dotychczas stosowano. Wietrzyć trzeba, bez dwóch zdań, aby jednak robić to jak najbardziej oszczędnie, warto trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim przed wietrzeniem powinno się zakręcić wszystkie kaloryfery albo całkiem wyłączyć ogrzewanie, następnie otworzyć na oścież wszystkie okna i szybko przewietrzyć, później można zamknąć okna i na powrót włączyć ogrzewanie.

Redakcja programcp.org.pl