Wysokie rachunki za energię elektryczną

Wysokie rachunki za prąd to problem wielu osób. Zazwyczaj wyższe rachunki otrzymują właściciele dużych gospodarstw, które zamieszkuje spora liczba osób. Oczywiście firmy, które rozliczają pobór prądu co sezon podnoszą stawki za energię.

Pomysły w internecie

Zastanawiając się, jak zmniejszyć rachunki za prąd warto poszukać pomysłów na forach i portalach internetowych, gdzie inni użytkownicy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i opiniami.
W pierwszym kroku wszystkie tradycyjne żarówki należy wymienić na modele energooszczędne, które są nie tylko ekonomiczne ale również bardzo wytrzymałe. Takie żarówki występują w wielu wzorach, dzięki czemu bez problemu można dopasować odpowiedni model dla swoich lamp. Doskonale sprawdza się również oświetlenie typu LED, które jest bardzo oszczędne. Taśmy LED dostępne są w wielu różnych kolorach, a wersje kolorowe posiadają w zestawie specjalnego pilota. Taśmę LED w specjalnym profilu można zastosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, gdyż dedykowany profil skutecznie chroni przewody przed wilgocią i brudem.
Świetnym rozwiązaniem jest montaż czujnika ruchu, który zapala światło gdy wyczuje ruch, a po upływie kilkudziesięciu minut wyłącza je. Czas można dowolnie wyregulować według konkretnych potrzeb mieszkańców.
W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się specjalne kostki, które po zamontowaniu pod włącznikiem umożliwiają sterowanie przez telefon lub komputer. Dzięki temu można wyłączyć światło na odległość, nawet będąc z dala od domu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w pokoju małego dziecka.

Nawyki do oszczędzania prądu

Oczywiście należy pamiętać aby gasić światło po każdym wyjściu z danego pomieszczenia. Taki nawyk należy zaszczepić już u kilkuletnich dzieci.
W drugim kroku dobrym rozwiązaniem jest wymiana podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego, na przykład lodówki, pralki, piekarnika czy suszarki na modele o wysokiej klasie energooszczędności. Tym sposobem można bardzo szybko obniżyć comiesięczne rachunki.
Podstawową metodą na zaoszczędzenie kilkunastu złotych miesięcznie jest regularne odłączanie od źródła zasilania ładowarki do laptopa lub telefonu komórkowego. Jest to ważne także dla bezpieczeństwa domowników, gdyż ładowarki, które nie pochodzą od renomowanych producentów gadżetów elektronicznych nagrzewają się przez co bardzo często doprowadzają do zwarć i przepięć co w ostateczności może spowodować pożar.
Z kolei kobiety powinny pamiętać aby odłączać prostownicę, suszarkę do włosów oraz lokówkę, gdyż urządzenia te pobierają sporą ilość prądu w czasie pracy.

Redakcja programcp.org.pl