Strona główna
Firma
Tutaj jesteś

Opieka – osoby starsze. Na co zwrócić uwagę?

19 marca 2023 Opieka


Problem ciągłego starzenia społeczeństw Europy Zachodniej i Polski przedkłada się na rosnącą potrzebę zapewnienia opieki – tak psychologicznej, jak i medycznej – osobom starszym. To z kolei przekłada się na pewną profesjonalizację tych działań, które dziś są realizowane głównie przez doświadczonych i rzetelnych pracowników.

Na czym polega opieka osób starszych?

Zwykle w przypadku tak szczególnych podopiecznych, jak osoby starsze opieka nie polega na przeprowadzaniu zabiegów medycznych. Owszem, czasem jest to konieczne, ale świadczenia te są realizowane głównie przez doświadczonych pracowników służby zdrowia. Profesjonalna agencja opiekunek Jelenia Góra ogranicza się zwykle do mniej skomplikowanych, choć – co trzeba podkreślić – równie ważnych zadań. Dzięki temu usługi te mogą być realizowane przez osoby z bardzo szerokim i niekoniecznie tematycznym (np. medycznym) wykształceniem.

Na co zwrócić uwagę opiekując się osobami starszymi?

Opieka nad osobami starszymi to przede wszystkim poświęcony czas. Zwykle świadczy się ją w trybie 4 lub 8-godzinnym. Oczywiście godzina rozpoczęcia i zakończenia pracy będzie w tym wypadku zależeć od potrzeb Seniora i jego rodziny. Może też pojawić się konieczność pracy w zróżnicowanym systemie, według ściśle określonego grafiku. Pomoc może być udzielana na wiele różnych sposobów, w tym:

  • jako wsparcie świadczone osobom, które wróciły ze szpitala,
  • jako działania rehabilitacyjne, pomagające wrócić do normalnej sprawności,
  • jako usługi na rzecz osób trwale unieruchomionych w łóżku,
  • jako wsparcie w wykonywaniu prostych, domowych czynności.

Kim jest opiekunka osób starszych?

Mówiąc wprost – jest to osoba, która ma stać się niezbędnym asystentem osoby starszej. Co ważne, pomoc ta nie powinna być kojarzona wyłącznie ze „świadczeniem usług”. W przypadku takich ludzi jak osoby starsze opieka powinna obejmować budowanie pewnej relacji na linii Opiekun-Senior. Wszystko po to, aby Opiekun mógł stać się kimś prawie tak bliskim, jak członek rodziny. Agencja opiekunek Jelenia Góra może dzięki temu pomagać konkretnym osobom tak, jak one same tego chcą. Dla niektórych podopiecznych takich jak osoby starsze opieka to przede wszystkim ciągła pomoc sanitarna. Inni z kolei szukają kogoś, kto okresowo pomoże „ogarnąć”takie czynności jak sprzątanie lub zakupy.

Jeśli świadczonymi usługami objęte są osoby starsze opieka wobec nich powinna oprzeć się przede wszystkim na daleko idącej wyrozumiałości. Trzeba uczciwie przyznać, że taka forma pomocy i współpracy kształtuje obydwie strony: Seniora i jego Opiekuna.

Redakcja programcp.org.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie budownictwo, ekologia, finanse i biznes spotykają się, by dostarczyć Ci kompleksowej wiedzy i inspiracji związanej z rozwojem zrównoważonej przyszłości! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o innowacyjnych projektach budowlanych, praktyczne porady ekologiczne oraz analizy finansowe tworzą bazę wiedzy dla wszystkich zainteresowanych budownictwem i biznesem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym się różni ornat od stuły
Magazyn do wynajęcia w Łodzi
Filtry paliwa

Jesteś zainteresowany reklamą?

Filtry paliwa