W świecie napędzanym energią elektryczną posiadanie dobrego akumulatora wydaje się niezbędne. Jedna awaria prądu wystarczy, aby pozbawić człowieka możliwości korzystania z najbardziej podstawowych sprzętów i narzędzi. Dobry akumulator jest szczególnie ważny, gdy posiada się samochód elektryczny bądź panele słoneczne. Dlatego też powstały akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe, które są obecnie najlepszym tego typu urządzeniem. Co charakteryzuje akumulator LiFePO4? Czy ma on jakieś wady?
Czym są akumulatory LiFePO4?
Ten akumulator to cztery połączone szeregowo ogniwa, a napięcie przypadające na każdy z nich to 3,2 V. Dzięki temu, że akumulatory LiFePO4 cechują się dużym stopniem gęstości energii i budową z lekkich materiałów, są one bardzo małe i znacznie lżejsze od innych tego typu urządzeń. Co więcej, wszystkie akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe są wyposażane w system BMS, zarządzający zarówno energią elektryczną urządzenia, jak i jego temperaturą.
Więcej informacji: https://litowe.pl/kategoria-produktu/akumulatory-lifepo4/
Jakie są zalety akumulatora litowo-żelazowo-fosforanowego?
Tym, czego ludzie najbardziej pożądają u akumulatorów jest duża pojemność i długa żywotność. Akumulator LiFePO4 może pomieścić znacznie więcej prądu niż inne baterie, przy znacznie niższej wadze. Co więcej, system BMS, kontrolujący proces ładowania i zapobiegający szybkiemu rozładowywaniu, jak i przegrzaniu się urządzenia, sprawia, że akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy może znieść więcej niż dziesięciokrotna ilość cykli ładowania wystarczających do uszkodzenia większości akumulatorów.
Do długiej żywotności urządzenia przyczynia się też brak tzw. efektu pamięci, który u większości urządzeń znacznie zmniejsza pojemność wraz z użytkowaniem. W rezultacie akumulatory LiFePO4 mogą wytrzymać od 10 do nawet 25 lat ciągłej pracy. Na dodatek akumulatory tego typu będą funkcjonować prawie zawsze i wszędzie. Są odporne zarówno na umiarkowanie niskie, jak i bardzo wysokie temperatury, dzięki czemu sprawdzą się przy większości czynników atmosferycznych. Z kolei bardzo niski, praktycznie zerowy poziom samorozładowywania sprawia, że akumulatory LiFePO4 są gotowe do pracy nawet po kilkunastu miesiącach bez ładowania. Warto też wspomnieć o tym, że akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe są wykonane z ekologicznych materiałów, niestwarzających zagrożenia dla środowiska.
Czy baterie LifePO4 mają wady?
Nawet najlepszy sprzęt ma cechy, które odstręczają od jego zakupu – akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy nie jest wyjątkiem. Nie radzi on sobie w bardzo niskich temperaturach, dlatego niemożliwe jest używanie go podczas mroźnych zim, kiedy temperatura spada poniżej minus 10 stopni Celsjusza. Należy też pamiętać o tym, że baterie tego typu zwykle wymagają specjalnej ładowarki, dlatego nie można ich naładować w każdym miejscu z dostępem do prądu. Jednak tym, co zniechęca ludzi najbardziej, jest wysoka cena takich akumulatorów. Potrafią one kosztować znacznie więcej, niż sprzęt, który mają zasilać, co dla wielu nie wydaje się być atrakcyjną ofertą. Wiadomo jednak, że za produkt tak dobrej jakości trzeba równie dobrze zapłacić.
Zastosowanie akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych
Dzięki swojej wielkiej żywotności bardzo długiemu okresowi samorozładowywania, ogromnej pojemności i minimalnej wadze, baterie LiFePO4 stosowane są praktycznie wszędzie – od zasilania pojazdów elektrycznych i dostarczania energii silnikom łodzi i kutrów rybackich, przez zbieranie energii fotowoltaicznej i podczas pracy w trudnych warunkach naturalnych, po bycie źródłem energii dla elektrycznych wózków inwalidzkich, a nawet całych kamperów. Trudno o sprzęt, który nie mógłby być zasilany tym innowacyjnym produktem.