Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Dodatkowe środki na emeryturę – jak je sobie zapewnić?

21 listopada 2022 Dodatkowe środki na emeryturę


Emerytura to moment w życiu, który każdy z nas chciałby przeżyć w jak najbardziej spokojny sposób. Niestety praktyka pokazuje, że emeryci w naszym kraju niestety często nie mogą liczyć na tak spokojny byt, na jaki zasługują. Czy możemy coś zrobić, żeby jakoś się zabezpieczyć na okres jesieni życia? Sposobów jest całkiem sporo – inwestycje, oszczędzanie, czy nawet ubezpieczenia na życie. Jeśli chcesz je poznać – zapraszamy do czytania!

Dodatkowe środki na emeryturę – oszczędzanie kapitału

Zdecydowanie najbardziej pewnym sposobem na zapewnienie sobie lepszego bytu na czas emerytury, będzie sumienne i regularne oszczędzanie pieniędzy. Jeśli każdego miesiąca będziemy zbierali na swoim koncie jakąś kwotę, po jakimś czasie możemy się nawet sami zaskoczyć, jak dużo udało nam się uzbierać. Nawet niewielka suma może przynieść nam sporo korzyści w sytuacji, kiedy będzie odkładana regularnie.

Niestety, łatwiej jest powiedzieć niż zrobić – sumienne oszczędzanie kapitału nie jest tak proste, jak mogłoby się początkowo wydawać i wymaga od nas odpowiedniego poziomu samozaparcia. Dodatkowo w pewnym momencie możemy spotkać mur nie do przeskoczenia, czyli wysokość naszych zarobków – nie uda nam się odłożyć większej kwoty bez dodatkowych wyrzeczeń.

Ubezpieczenia na życie jako pomoc w oszczędzaniu?

Ze względu na fakt, że oszczędzanie kapitału nie jest proste, możemy poszukać jakiejś opcji, która będzie mogła nam w tym pomóc. Jedną z nich będą ubezpieczenia na życieW jaki sposób popularne polisy mogą nam pomóc w tworzeniu zabezpieczenia na czas emerytury?

Jeśli spośród różnych ubezpieczeń na życie wybierzemy te, które oferują dodatkową opcję oszczędnościową, będzie to bardzo proste. Działa to w taki sposób, że część każdej składki trafia na specjalny fundusz, gdzie jest przechowywana do momentu zakończenia umowy ubezpieczenia na życie. Po czasie trwania polisy będziemy mogli je odzyskać, oczywiście powiększone o stosowny procent, podobnie jak ma to miejsce w przypadku bankowych lokat.

A może inwestycje?

Chociaż ubezpieczenia na życie mogą stać się bardzo pomocne w gromadzeniu kapitału na emeryturę, należy pamiętać, że w dalszym ciągu nie będziemy w stanie odłożyć więcej niż zarabiamy. Co więc możemy zrobić, żeby podnieść swój standard życia już teraz?

Możemy postawić na inwestycje. W ten sposób sprawimy, że nasz kapitał będzie mógł sam pracować na naszą przyszłość. Niestety należy pamiętać, że nie jest to opcja pozbawiona ryzyka. Nawet jeśli zdecydujemy się na inwestycję uznawaną powszechnie za bezpieczną, jak chociażby zakup złota, ryzykujemy utratą części lub nawet całości kapitału, jaki udało nam się zgromadzić. Z tego powodu, zanim podejmiemy decyzję o umieszczeniu naszych pieniędzy na lokacie czy koncie maklerskim, dobrze rozważmy wszystkie za i przeciw. Nigdy nie inwestujmy też środków, których nie możemy stracić, tak jak chociażby tych przeznaczonych na opłacenie naszych rachunków czy comiesięcznych zobowiązań – zawsze używajmy do inwestycji kapitału, który nie będzie nam potrzebny w dłuższy okresie.

Materiał zewnętrzny

Redakcja programcp.org.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie budownictwo, ekologia, finanse i biznes spotykają się, by dostarczyć Ci kompleksowej wiedzy i inspiracji związanej z rozwojem zrównoważonej przyszłości! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o innowacyjnych projektach budowlanych, praktyczne porady ekologiczne oraz analizy finansowe tworzą bazę wiedzy dla wszystkich zainteresowanych budownictwem i biznesem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

OEX Fulfilio
Rola notariusza przy zakupie mieszkania
banderola

Banderole

22 czerwca 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?

banderola