Eco driving jako źródło oszczędności w firmie

Optymalizacja kosztów w każdej firmie jest niezwykle ważną kwestią. Każdy przedsiębiorca dąży do jak najmniejszych kosztów swojej działalności, gdyż ma to odzwierciedlenie na ostatecznym wyniku finansowym.

Wysokie koszty za samochód

Często używane samochody służbowe generują koszty związane z ich standardowym, cyklicznym serwisem oraz bieżącymi wydatkami na paliwo. Przy obecnych cenach paliw już kilka samochodów osobowych wyruszających codziennie w trasę sprawia, że jest to bardzo znaczące źródło wydatków. Prawdziwy problem pojawia się w przypadku dużych firm transportowych, posiadających wiele samochodów ciężarowych, które spalają olbrzymie ilości paliwa. Kwoty, jakie płaci taka firma generują koszty tak ogromne, że mogą przyprawić o ból głowy niejedną księgową. Producenci samochodów prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej ekonomicznych w utrzymaniu samochodów. Stosowane są silniki o mniejszej pojemności lub z napędem hybrydowym mające ograniczyć spalanie. Na nic się to jednak zdaje, gdy prowadzący je kierowcy nie stosują zasad ekonomicznej jazdy. Może to być po prostu związane z brakiem znajomości tych zasad bądź nieumiejętności ich stosowania.
Eco driving na ratunek.

Mniejsze zużycie paliwa

Eco driving to nic innego jak styl jazdy pozwalający na jak najmniejsze zużycie paliwa. Może to być np. hamowanie biegami przed dojazdem do skrzyżowania lub odpowiednie operowanie pedałem gazu. Samochody posiadające komputer pokładowy pozwalają na bieżąco monitorować spalanie oraz przeanalizować dotychczasową jazdę pod tym kątem. Doskonałym sposobem na ograniczenie kosztów związanych z wydatkami na paliwo jest kurs eco drivingu dla naszych kierowców. Istnieje wiele szkół jazdy szkolących nawet doświadczonych kierowców i pozwalających uświadomić każdemu, że eco driving jest bardzo łatwy a pozwala zaoszczędzić niemałe pieniądze. Dla właścicieli firm jest to idealne rozwiązanie na problemów związanych z ilością faktur za paliwo, a dla kierowców świetna zabawa i lekcja, którą mogą wykorzystać również w trakcie użytkowania prywatnego pojazdu. Właśnie to powinno stanowić zachętę dla pracowników do uczestnictwa w tym projekcie.
Koszty związane z kursem eco drivingu można spokojnie rozliczyć jako koszty działalności przedsiębiorstwa. Wymierny efekt kursu będzie widoczny już po kilku miesiącach w postaci mniejszych kosztów związanych z bieżącym utrzymaniem floty. Zatem można jednoznacznie stwierdzić, że eco driving w firmie jest jednym z elementów, na jakie powinno się zwrócić uwagę zarówno na etapie tworzenia biznesplanu, jak i modernizacji czy restrukturyzacji przedsiębiorstwa.

Redakcja programcp.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *