Kroki do uwolnienia się od długów

Gromadzenie się długów może stać się prawdziwym stresem i mieć duży wpływ na Twoją przyszłość finansową. Oto przewodnik krok po kroku, jak uwolnić się od długów i przejąć kontrolę nad swoimi finansami.

Sprostaj problemowi z głową

Pozostawienie nieotwartych rachunków i wyciągów bankowych tylko pogarsza sytuację. Stawienie czoła problemowi jest jedynym sposobem na powstrzymanie pogłębiania się Twoich długów. To może wydawać się zastraszające, ale to musi być zrobione, jeśli chcesz stać się wolny od długów.

Ogranicz wydatki


Pierwszą częścią, aby stać się wolne od długów jest po prostu wydać mniej na początek. Warto prowadzić dziennik wydatków lub napisać budżet, aby naprawdę otworzyć oczy i sprawdzić gdzie jesteś – doradza https://splatapozyczek.pl/.

Spróbuj wprowadzić kilka małych zmian, takich jak:

 • Zabieranie spakowanego lunchu do pracy zamiast kupowania jedzenia każdego dnia
 • Korzystanie z transportu publicznego zamiast korzystania z taksówek lub Ubera
 • Pójście pobiegać lub pojeździć na rowerze zamiast wydawać pieniądze na drogie karnety na siłownię
 • Ograniczenie wydatków na rzeczy nieistotne uwolni więcej pieniędzy, które możesz przeznaczyć na spłatę długów. Co ważniejsze, powstrzyma cię to przed zaciąganiem kolejnych długów.

Jak napisać budżet

Stwórz plan ucieczki od długów

Jak zapewnia https://splatapozyczek.pl/, zrobienie planu daje Ci skupienie i pomaga dokładnie zrozumieć, gdzie jesteś finansowo. Będziesz musiał:

 • Opracować, ile pieniędzy masz przychodzących w każdym miesiącu. Uwzględnić regularne zarobki, jak również wszelkie zasiłki, alimenty na dziecko lub inne otrzymywane dochody.
 • Ustalić wszystkie swoje wydatki, w tym wydatki „podstawowe”, takie jak kredyt hipoteczny, zaległe długi i żywność, a także wydatki bardziej „luksusowe”.
 • Bądź realistą co do tych liczb. Opracuj „najgorszy scenariusz”, w którym zbilansujesz najniższą możliwą kwotę przychodu, która prawdopodobnie wpłynie, z największą kwotą rozchodu, którą prawdopodobnie będziesz miał.

Określ, ile pieniędzy masz do dyspozycji, aby spłacić swoje długi i gdzie możesz dokonać cięć i oszczędności w swoich bieżących wydatkach.
Celem tego ćwiczenia jest uzyskanie realistycznego spojrzenia na swoje finanse i określenie, co należy zmienić. Czy to dobrze, czy źle, kiedy wiesz, na czym stoisz, jesteś w stanie coś z tym zrobić i osiągnąć swój cel, jakim jest bycie wolnym od długów.

Ustal priorytety swoich wydatków

Daj pierwszeństwo najważniejszym płatnościom, takim jak

 • Twoja hipoteka
 • Podatek lokalny
 • Zabezpieczone pożyczki
 • Utrzymanie dachu nad głową jest Twoim priorytetem numer jeden.

Rachunki za media, żywność i niezabezpieczone pożyczki powinny być następne w kolejce, a pozycje „luksusowe”, takie jak telewizja satelitarna, wieczory spędzone poza domem, zakupy i ulepszenia domu powinny znaleźć się na końcu listy.

Płać swoje rachunki na czas

Za każdym razem, gdy przegapisz płatność, nie wywiążesz się całkowicie z umowy lub przekroczysz limit na karcie kredytowej lub debecie, zazwyczaj naliczane są wyższe odsetki i kary. Opłaty te szybko się sumują, więc ważne jest, aby starać się ich unikać za wszelką cenę. Jeśli jednak z jakiegokolwiek powodu nie będziesz w stanie dokonać płatności, ważne jest, abyś skontaktował się z kredytodawcą i wyjaśnił swoją sytuację. Jeśli będziesz szczery i powiesz, że zmagasz się z problemami, może on być bardziej wyrozumiały i skłonny do wynegocjowania wakacji płatniczych lub możliwości zmniejszenia miesięcznych płatności.

Materiał partnera

Redakcja programcp.org.pl