Piwnica

Piwnica znajduje się zazwyczaj w starych budynkach, choć spotkać można się z takimi pomieszczeniami również w nowym budownictwie. Wiele osób zastanawia się jak urządzić piwnicę, aby była ona praktyczna i komfortowa. Najczęściej jest to jedno duże pomieszczenie, które sąsiaduje z garażem. Warto postawić tam ścianki działowe, aby stworzyć kilka przestronnych pomieszczeń.

Druga kuchnia

Spora grupa decyduje się na stworzenie drugiej kuchni w piwnicy, w której można pasteryzować sezonowe owoce i przygotowywać większe ilości posiłków. W takiej kuchni wystarczą stare meble, kuchenka gazowa i zapasowa lodówka. Dobrym pomysłem jest również ustawienie sporej wielkości stołu, który będzie jednocześnie dodatkowym blatem roboczym.
Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest również stworzenie pralni w piwnicy. Przed zaaranżowaniem każdego z pomieszczeń warto zadbać o estetyczne wykończenie. W pralni można ustawić pralkę, suszarkę i deskę do prasowania. Takie rozwiązanie ma same zalety, gdyż wszelkie detergenty do prania są dzięki temu poza zasięgiem małych dzieci.
Aby ułatwić sobie sprzątanie po pracy i zapobiec pojawieniu się wilgoci na ścianach najlepszym wyborem jest położenie płytek na podłogach i ścianach. Przed ułożeniem płytek można zdecydować się również na hydroizolację, która zwiększa odporność ścian i podłóg.
W piwnicy można użyć płytki średniej jakości, które dostępne są w wielu marketach budowlanych i sklepach z chemią budowlaną w bardzo atrakcyjnych cenach.

Funkcjonalne piwnice

W większości budynków w piwnicy znajduje się również piec, opał i niezbędne akcesoria całej rodziny, między innymi rowery, rolki, deskorolki oraz hulajnogi. Dzięki temu nie trzeba codziennie wnosić ich do domu i są one doskonale zabezpieczone.
Część piwnicy można przeznaczyć również na niewielką spiżarnię, gdzie będą składowane wszelkie zapasy żywności oraz domowe przetwory.
Każdy mężczyzna marzy również o siłowni. Gdy piwnica jest duża bez problemu można stworzyć tam kącik ze sprzętem. Zwykle młode małżeństwa wybierają rowerek stacjonarny, atlas oraz niewielkich rozmiarów bieżnię.
Warto umieścić tam również stół do piłkarzyków lub stół do ping ponga. Dzięki temu cała rodzina może aktywnie spędzać czas nie wychodząc z domu.
Na ścianach w domowej siłowni można umieścić ciekawe plakaty bądź fototapety, aby wnętrze stało się bardziej przyjemne. Inspiracji dla swojej piwnicy można poszukiwać na wielu forach i portalach społecznościowych, gdzie inni użytkownicy dzielą się swoimi pomysłami i fotografiami niebanalnych i oryginalnych wnętrz.

Redakcja programcp.org.pl