Normy zanieczyszczeń

Niewłaściwe materiały spalane w domowych piecach w celu ogrzewania, duże fabryki, które produkują ogromne ilości dymu, elektrownie węglowe oraz miliony samochodów, których spaliny codziennie dostają się do atmosfer- to wszystko sprawia, że nad dużymi miastami unosi się smog. Smog jest to zjawisko szeroko komentowane i badane przez specjalistów i lekarzy. Wiadomo, że bardzo źle wpływa na zdrowie ludzi. Układ oddechowy ulega licznym obciążeniom i uszkodzeniom w związku z tym, że narażony jest na kontakt z toksycznymi substancjami.

Walka ze smogiem

Wielkie europejskie miasta próbują walczyć ze zjawiskiem smogu na różne sposoby. Jednym z pomysłów jest zamykanie centrów miast dla ruchu samochodowego, niektóre miasta nie zamykają tego ruchu całkowicie, a jedynie ograniczają go dla samochodów uznanych za nieekologiczne, zazwyczaj tych poruszanych silnikiem diesla, w których normy emisji spalin przewyższają te uznane za właściwe. Inne metropolie dofinansowują transport publiczny i zachęcają swoich mieszkańców do korzystania właśnie ze środków transportu zbiorowego, co znacznie ogranicza ruch samochodów i zmniejsza emisję trujących spalin do powietrza. Jeszcze inne miasta dofinansowują wymianę pieców na bardziej ekologiczne, tak aby zamiast spalać drewno czy węgiel, spalać bardziej ekologiczny gaz.

Normy zanieczyszczeń powietrza

Nie da się uchronić przez smogiem mieszkając w mieście, zwłaszcza dużym. Można jednak obserwować na bieżąco normy zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu i odpowiednio reagować tak, aby jak najlepiej zabezpieczyć swoje zdrowie. Jeżeli wspomniane normy są dobre bez ograniczeń można na przykład wietrzyć mieszkanie, można także wychodzić na spacery czy przemieszczać się bezpiecznie po mieście. Jeżeli wartości zanieczyszczeń przewyższają normę należy ostrożnie postępować i zaplanować wyjścia tak, aby jak najmniej czasu spędzać na dworze. Jeżeli natomiast wskaźniki zanieczyszczeń wskazują, że są one bardzo dużo ponad normę należy kategorycznie zaprzestać wietrzenia mieszkania, wtedy bowiem wpuszcza się do domu wszystkie te trujące pierwiastki, nie należy bez maseczki wychodzić na dwór, maseczka stanowi niejaką ochronę dla dróg oddechowych, pomagają oczyszczać powietrze, ale nie stanowią idealnego zabezpieczenia.

Normy zanieczyszczeń mogą się zmieniać w różnych porach dnia, trzeba więc monitorować sytuację regularnie, kilka razy dziennie. W miarę możliwości dobrze jest otoczyć się roślinami, które nie tylko oczyszczają powietrze poprawiając jego jakość, ale także koją nerwy, co jest cenne.

Redakcja programcp.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *