Segregacja odpadów w firmie

Tak jak w domu prywatnym, również mając firmę należy zatroszczyć się o prawidłowe rozdzielenie śmieci. Segregacja śmieci wiąże się z posiadaniem odpowiednich pojemników na dane rodzaje śmieci.

System selekcji śmieci

Od pierwszego stycznia 2019 obowiązuje pięciofrakcyjny system selekcji śmieci. Oznacza to, że śmieci wyprodukowane przez pracowników firmy powinny trafiać do jednego z pięciu pojemników. Każdy z rodzajów koszy jest oznaczony innym kolorem – tak do niebieskiego pojemnika trafiać powinien papier, a do żółtego metal i tworzywa sztuczne. Brązowy kosz przeznaczony jest do wyrzucania odpadów biodegradowalnych, a zielony do umieszczania tam szkła. Ostatni kosz, czarny lub szary, jest miejscem wyrzucania odpadów zmieszanych. Jak widać, segregacja odpadów w firmie zachodzi podobnie, jak w przypadku domu prywatnego. Pracownicy powinni mieć dostęp do każdego typu koszy i być zachęcani do prawidłowej segregacji odpadów. Warto pomyśleć o krótkim ich przeszkoleniu w kwestii dbania o środowisko i recyclingu. Istotne jest odpowiednie rozmieszczenie koszy na terenie firmy – tak, by w imię wygody pracownicy nie rezygnowali z wyrzucania śmieci w odpowiednie miejsce. Jeśli kosz przeznaczony na tworzywa sztuczne znajdzie się z dala od pokoju socjalnego, mało komu będzie chciało się nadłożyć drogi, by wyrzucić do niego plastikową butelkę. W takiej kuchni znaleźć się powinien też kosz na odpady bio i zmieszane.

Redukcja śmieci

Aby zaoszczędzić na kosztach wywozu śmieci, warto pomyśleć o ich redukcji. Można więc zakupić dla pracowników naczynia wielokrotnego użytku, zamiast codziennie wyrzucać stosy jednorazowych opakowań. Warto też drukować dwustronnie oraz ograniczyć druk dokumentów do tych niezbędnych. Im mniej odpadów, tym koszty ich utylizacji są mniejsze. Pozwala to nie tylko oszczędzić, ale i dbać o środowisko. Jeśli firma produkuje śmieci specjalnego traktowania, należy nawiązać współpracę z firmą, która zajmuje się ich utylizacją lub przetworzeniem albo też oddawać je do wyznaczonych punktów. Warto wiedzieć, że złe gospodarowanie odpadami może wiązać się z bardzo dużymi karami finansowymi. Dodatkowo, dbanie o środowisko odbija się bardzo pozytywnie na wizerunku firmy, jeśli więc chcemy sprawiać wrażenie firmy przyjaznej środowisku naturalnemu, segregacja śmieci powinna odbywać się zgodnie z powyższym systemem. Warto pamiętać również, że do segregacji odpadów komunalnych zobowiązane są wszystkie firmy, niezależnie od swojej wielkości i tego, czy są prywatne, czy też publiczne. Taki sam obowiązek ma kilkuosobowa firma, jak i duża sieć hoteli.

Redakcja programcp.org.pl