Strona główna
Firma
Tutaj jesteś

Zautomatyzowana linia recyklingu – jak ją zaprojektować?

20 marca 2023 Zautomatyzowana linia recyklingu


Idea recyklingu jest bardzo prosta i polega na przemianie zużytego tworzywa w materiał, który następnie wykorzystywany jest do produkcji analogicznego tworzywa lub czegoś zupełnie innego. Ideę tą obrazują – w swej praktycznej formie – linie do recyclingu. Jak one działają i jakie są ich przykładowe parametry pracy?

Technologia i materiał – procesy recyklingu

Przebieg procesu recyklingu zależy w znacznym stopniu od tego, jaki materiał jest mu poddawany. Składa się on z kilku podstawowych etapów, w tym:

  • niszczenia elementów poddawanych recyklingowi,
  • poddawania tworzywa kąpieli wodnej,
  • oczyszczania tworzywa z pozostałości innych substancji,
  • podziału tworzywa zależnie od jego gęstości,
  • zmielenia go i wprowadzenia do opakowań (np. BIG BAG).

Niektóre tworzywa sztuczne (np. materiały PET) są poddawane dokładnemu rozdrobnieniu, odwirowywaniu i oczyszczaniu. Proces filtracji i czyszczenia ma miejsce w specjalnych wirówkach. Dopiero wtedy materiał może zostać przekazany dalej, czyli do specjalnego młynka i podajnika napełniającego opakowania.

Forma i zastosowanie lini do recyklingu

Instalacja przetwarzająca odpady recyklingowe może działać w stosunkowo niewielkim i odpowiednio przygotowanym do tego zadania pomieszczeniu. Komplet maszyn i urządzeń zajmuje jedynie kilkaset metrów kwadratowych przestrzeni. Należy pamiętać, że konstruowanie linii recyklingowych to tak naprawdę… budowa maszyn na zamówienie. Ich sposób usytuowania i współdziałania ze sobą zależy od wielu czynników, w tym od rozmiaru pomieszczenia, uwarunkowań logistycznych, czynników miejscowych, kwestii bezpieczeństwa itd. Linie do recyclingu zawsze są projektem indywidualnym i dostosowanym do konkretnych potrzeb klienta.

Parametry i kwestie techniczne lini do recyklingu na zamówienie

Linie do recyclingu charakteryzują się dużą efektywnością pracy. Młyny, które są ich integralną częścią, mogą mielić tworzywo do postaci cząstek o średnicy około 10 mm. Dzięki temu spakowanie np. tworzywa HDPE do BIG BAG-a jest dużo łatwiejsze. Wydajność linii również jest bardzo imponująca. Zależy ona w głównej mierze od parametrów urządzeń, które wchodzą w skład całego zautomatyzowanego zestawu i wynosi od 500 do nawet 800 kilogramów. Niezbędna do prawidłowego funkcjonowania systemu instalacja wodna ma pojemność jedynie około 17 metrów sześciennych. Z kolei maksymalna wysokość instalacji jest zależna od jej parametrów pracy i może wynieść do 6,3 metra.

Reasumując, produkcja linii do recyklingu to budowa maszyn na zamówienie. To także konieczność efektywnego wykorzystania dostępnej przestrzeni i czynników miejscowych.

Redakcja programcp.org.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie budownictwo, ekologia, finanse i biznes spotykają się, by dostarczyć Ci kompleksowej wiedzy i inspiracji związanej z rozwojem zrównoważonej przyszłości! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o innowacyjnych projektach budowlanych, praktyczne porady ekologiczne oraz analizy finansowe tworzą bazę wiedzy dla wszystkich zainteresowanych budownictwem i biznesem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym się różni ornat od stuły
Magazyn do wynajęcia w Łodzi
Filtry paliwa

Jesteś zainteresowany reklamą?

Filtry paliwa