Integracja z BDO – na czym polega i co można dzięki niej zyskać?

Baza Danych Odpadowych powinna być regularnie uzupełniana informacjami o odpadach. Jak robić to łatwiej? Warto zdecydować się na integrację!

Firmy, które muszą korzystać z BDO, czyli Bazy Danych Odpadowych, przekazują do niej regularnie informacje dotyczące wytwarzanych odpadów. Ma to na celu zapobieganie sytuacjom, w których będą one zutylizowane niezgodnie z prawem. Aby prowadzenie obowiązku informacyjnego było łatwiejsze, warto pomyśleć o skorzystaniu z integracji z BDO. Na czym dokładnie ona polega i kiedy można z niej skorzystać?

Integracja z BDO – co to jest?

Internetowa baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) musi być regularnie uzupełniana o informacje dotyczące odpadów odpowiadające ich ewidencji – uproszczonej albo pełnej.

Do przekazywania takich informacji zobowiązane są wybrane podmioty, które wytwarzają określone typy odpadów, sprowadzają je do kraju. W tym celu należy wypełnić odpowiedni dokument i przekazać go do internetowej bazy BDO.

Przedsiębiorcy zobowiązani do korzystania z BDO mogą przekazywać informacje do bazy ręcznie, ale również mogą robić to za pośrednictwem zintegrowanych z bazą rozwiązań informatycznych. Dzięki temu raporty generowane są automatycznie, co znacznie usprawnia przekazywanie informacji do BDO.

Integracja z BDO – na czym polega?

Do integracji może być przeznaczony specjalny program do BDO albo też moduł do innego programu. Mają one taki sam cel, czyli powalają na łatwiejsze przekazywanie informacji do Bazy Danych Odpadowych.

Taką funkcję oferuje między innymi program Soteko, który skierowany jest do firm zajmujących się zarządzaniem gospodarką odpadami.Jako program do BDO oferuje on swoim użytkownikom również szeroką gamę funkcji dodatkowych, dzięki którym można bardzo łatwo spełniać obowiązek informacyjny oraz zredukować ryzyko związane z jego niedopełnieniem.

Integracja z BDO polega na połączeniu oprogramowania używanego w firmie z BDO. Dzięki temu nie ma konieczności dodatkowego logowania się do BDO na osobnej stronie oraz odręcznego tworzenia raportów. Wszystko można zrobić z poziomu używanego na co dzień programu do obsługi firmy.

Dzięki temu integracja z BDO znacznie upraszcza prowadzenie działalności wtedy, gdy firma musi regularnie przekazywać informacje o odpadach do bazy.

Dodatkowo program do BDO może też oferować szeroką gamę dodatkowych funkcji, między innymi:

  • obsługę kart przekazania odpadów, które wystawiane są przez klientów
  • obsługę niezgodnych kart przekazania odpadów – program przekazuje wtedy informacje o błędzie
  • obsługę potwierdzeń
  • obsługę kart wewnętrznych
  • generowanie kart przekazania odpadów – także w imieniu klientów
  • importowanie kart przekazania odpadów przez klientów

Jakie korzyści oferuje integracja z BDO?

Kompleksowa integracja z BDO, jaka jest możliwa za pośrednictwem innych programów, niesie za sobą wiele korzyści, co powoduje, że dzisiaj wybiera ją wiele firm.

Przede wszystkim program do BDO to znacznie większy komfort w prowadzeniu działalności, ponieważ gromadzenie i przekazywanie informacji do Bazy Danych Odpadowych następuje bardzo szybko i wygodnie.

Redukcji ulega również ryzyko związane z popełnieniem błędów, które mogą zakończyć się dla firmy nałożeniem sporych kar administracyjnych za niedopełnienie obowiązku informacyjnego.

Oczywiście, należy również wspomnieć o oszczędności czasu, jaką zapewnia program do BDO. Dzięki niemu raporty mogą być generowane automatycznie, dlatego nie ma wtedy potrzeby ich ręcznego wypisywania. To zatem skuteczny sposób na znaczne przyspieszenie działań oraz ich uproszczenie.

Integracja z BDO – podsumowanie

BDO, czyli Baza Danych Odpadowych wprowadziła kolejne obowiązki dla wielu przedsiębiorców. Z drugiej strony ich realizacja wcale nie musi być skomplikowana, gdy wybierze się odpowiedni program do BDO ułatwiający generowanie dokumentacji i przekazywanie jej do bazy.

Integracja z BDO jest zatem bardzo korzystnym rozwiązaniem dla każdej firmy, która ma obowiązek przekazywania informacji do Bazy Danych Odpadowych.

Redakcja programcp.org.pl