Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Złącza kłowe – hydraulika w praktyce

14 czerwca 2022 złącze camlock w połączeniu węży

Złączki hydrauliczne to dla wielu osób temat pełny tajemniczych słów i znaków. Obecnie w wielu sytuacjach, gdy wymagana jest jakakolwiek praca w tym zakresie, najlepiej jest poprosić o pomoc doświadczonego hydraulika. Mnogość pojęć, znaczeń i funkcji w tej dziedzinie jest bardzo trudna do zrozumienia dla przeciętnego człowieka niezajmującego się tym na co dzień.

złączka kamlok do węża
3d Illustration Industrial Part

Złącza kłowe – najważniejsze informacje

Złącza kłowe używane są głównie w przemyśle i budownictwie do powietrza i wody. W swojej budowie charakteryzują się dwoma zaczepami – tak zwanymi kłami, które zachodzą na występy złącza. Takie rozwiązanie pozwala na szybkie i proste łączenie ze sobą dwóch lub więcej złączek, poprzez jedynie dociśniecie ich do siebie i delikatny obrót w przeciwnych kierunkach. To na co trzeba zwrócić uwagę to fakt, że istnieje możliwość łączenia ze sobą jedynie takich samych złączy, czyli o tym samym typie i jednakowym rozstawie zaczepów.
Obecnie na rynku dostępne są 3 rodzaje złączy kłodowych o rozstawie kłów 41mm – do powietrza (typ amerykański), 40mm – typowe do wody oraz 42mm – typowe do powietrza (typ europejski). Warto również wspomnieć, że są one wykonywane ze stali nierdzewnej, mosiądzu lub z żeliwa ocynkowanego.

Złącza camlock – najważniejsze informacje

Złącza camlock znajdują swoje zastosowanie głównie w branży produkcyjnej, chemicznej, motoryzacyjnej, spożywczej, montażowej lub w rolnictwie. Głównym i najważniejszym zadaniem tych złączek jest zabezpieczane przed wyciekami, a więc montowane są najczęściej do przewodów lub węży. Złącza te charakteryzują się wysoką trwałością, prostą budową i nieskomplikowanym montażem. Bez problemu można w szybki i łatwy sposób połączyć ze sobą różnego rodzaju węże i przewody. Ich obsługa jest wyjątkowo prosta – złącze ma wygodnie umiejscowione dźwignie blokady, które po umieszczeniu węża w gnieździe złącza należy ręcznie zablokować.

szybkozłącze kamlock do przewodu
3d Illustration Industrial Part

Rozwiązanie to jest niezwykle wygodne i szczelne, ponieważ w rowku gniazda znajduje się dociskająca uszczelka, która dodatkowo zapobiega wyciekom.

złącza hydrauliczne w koparce
szybkozłącza hydrauliczne w maszynach budowlanych

Złącza te najczęściej wykonywane są z aluminium, stali nierdzewnej, polipropylenu lub mosiądzu. To, z jakiego materiału jest wykonana złączka, jest bardzo ważne w wielu przypadkach, gdy wymagana jest trwałość i odporność na różnego rodzaju ciecze. Niemniej złącza te cieszą się niezwykle wysoką popularnością właśnie dzięki swojej trwałości, szczelności i niezawodności. To one zapewniają bezpieczeństwo pracy w wielu przedsiębiorstwach na terenie całego kraju. Dlatego złączki hydrauliczne czy też inne powinny być kupowane zawsze z pewnych źródeł.

Redakcja programcp.org.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie budownictwo, ekologia, finanse i biznes spotykają się, by dostarczyć Ci kompleksowej wiedzy i inspiracji związanej z rozwojem zrównoważonej przyszłości! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o innowacyjnych projektach budowlanych, praktyczne porady ekologiczne oraz analizy finansowe tworzą bazę wiedzy dla wszystkich zainteresowanych budownictwem i biznesem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Pościel welwetowa
Elastyczne odbojnice przemysłowe
ochronniki słuchu

Jesteś zainteresowany reklamą?

ochronniki słuchu