Balkon jako miejsce do wypoczynku

Wielu z nas śni o własnym, małym ogródku, w którym moglibyśmy relaksować się po powrocie z pracy, jeść śniadanie na trawie albo rozpalić ognisko i piec kiełbaski. Niestety nie wszyscy mamy takie możliwości, a dla wielu z nas posiadanie własnego kawałka ziemi pozostanie jedynie kwestią marzeń. Zatem, jeśli chcemy odpocząć lub zjeść śniadanie na świeżym powietrzu często pozostaje nam balkon przynależny do naszego mieszkania.

Nowa funkcja balkonu

Dotychczas balkony służyły zwykle do trzymania suszarek na pranie albo do składowania rowerów lub innych rzeczy, na które zabrakło miejsca w domu. Jednak dzisiaj coraz częściej zaczynają przyjmować funkcję relaksacyjną i służą do odpoczynku mieszkańców.
Jeśli zatem chcemy, aby nasz balkon stał się miejscem wytchnienia, to warto o niego trochę zadbać i ładnie go urządzić. W pierwszej kolejności należy zadbać o ułożenie podłogi. Obecnie bardzo popularne są zielone, sztuczne trawy albo panele z tworzywa imitującego drewniane deski, które nie tylko ładnie wyglądają, ale co ważne, są łatwe do utrzymania w czystości. Dodatkowym ich atutem jest łatwość w montażu, co sprawia, że samodzielnie możemy wykończyć nasz balkon.

Dekoracje na tarasie

Kolejną rzeczą o którą warto zadbać jest osłona naszego tarasu przed oczami wścibskich sąsiadów lub przechodniów. W tym celu można zamówić w specjalistycznej firmie osłony balkonowe wykonane ze specjalnego tworzywa, które są następnie mocowane na stałe do barierki. Niestety jest to rozwiązanie dość kosztowne. Są jednak inne, dużo tańsze sposoby. Najczęściej decydujemy się na zakup gotowej osłony na balkon wykonanej z płótna albo sztucznego tworzywa imitującego rattan. Takie osłony wyglądają estetycznie i doskonale zasłaniają widok z zewnątrz. Bardzo popularne są też maty wiklinowe, które nadają sielskiego charakteru balkonowej przestrzeni.
Koniecznym elementem wystroju tarasu są dekoracje. Najładniej wyglądają donice ceramiczne z żywymi, kolorowymi kwiatami albo pachnącymi ziołami, które później możemy wykorzystać w kuchni. Najczęściej na balkonach możemy spotkać pelargonie, bratki i aksamitki, ponieważ są to rośliny niezbyt wymagające i dość odporne na różne warunki atmosferyczne. Kolejnym elementem dekoracyjnym mogą być lampiony, latarenki albo małe fontanny czy ozdobne figurki. Nie możemy oczywiście zapominać także o meblach, na których będziemy odpoczywać. Bardzo modne są komplety wypoczynkowe wykonane z tworzywa sztucznego, które są nie tylko estetycznie wykonane, ale przede wszystkim są odporne na działanie czynników zewnętrznych i nie ulegną uszkodzeniu po pierwszym deszczu.

Redakcja programcp.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *