Liczniki wody z modułem radiowym

W każdym mieszkaniu użytkownicy mają do czynienia z licznikami m.in. wody, energii czy ciepła. Może być to problematyczne przez wzgląd na konieczność wizyty inkasenta w mieszkaniu oraz nieobecność użytkownika.
Wodomierze w mieszkaniach są istotnymi urządzeniami pozwalającymi na odczyt ilości zużytej wody. Dzięki nim przedsiębiorstwa wodociągowe czy właściciele wynajmowanych budynków mogą pobrać odpowiednią kwotę od najemców czy lokatorów, a najemcy i lokatorzy mogą kontrolować na bieżąco swoje zużycie.

Stan licznika

Jednym z ogromnych problemów tradycyjnych wodomierzy jest konieczność wejścia obsługi do mieszkania lub budynku, aby móc zarejestrować faktyczny stan licznika. Rozwiązaniem tego problemu są liczniki wody z odczytem radiowym. Taki licznik umożliwia zdalny odczyt danych poboru wody i stanu licznika. Co więcej – tego typu rozwiązanie pozwala na zniwelowanie błędu ludzkiego, który niewątpliwie może wystąpić podczas odczytu.
Najczęściej liczniki wody z modułem radiowym to liczniki o tradycyjnej budowie z dołączonym modułem radiowym. W przypadku uszkodzenia wodomierza możliwa jest wymiana jedynie licznika bez konieczności wymiany modułu radiowego, co, przede wszystkim, pod względem ekonomicznym jest ogromnym plusem. Żywotność tradycyjnego wodomierza szacuje się na 5 lat, natomiast ten sam moduł radiowy może być używany minimum 10 lat i być montowany wielokrotnie.
Liczniki wody z odczytem radiowym często wyposażone są w dodatkowe wewnętrzne systemy, które pozwalają np. na wykrywanie nieszczelności czy rejestrację przepływu maksymalnego. Każdy pobór wody jest rejestrowany z datą, godziną oraz numerem powiązanym z konkretnym adresem. Liczniki tego typu wyposażone są w czujnik dotyczący poziomu naładowania baterii, w przypadku zbyt niskiego poziomu wyświetlany jest komunikat. Wysyłanie danych pomiarowych najczęściej odbywa się w wyznaczonym dniu i godzinie.

Liczniki wody z odczytem radiowym

Niektóre liczniki wody z odczytem radiowym są dodatkowo zabezpieczone – pozwalają na wykrycie oszustwa poprzez manipulowanie odczytem. Przyłożenie magnesu powoduje wysłanie komunikatu, to samo dzieje się w przypadku demontażu modułu radiowego – wszystkie komunikaty są rejestrowane, w zależności od rodzaju i zapisywane w pamięci. Dzięki temu oszustwo i kradzież jest prawie niemożliwa.

Niewątpliwą zaletą liczników wody z odczytem radiowym jest możliwość nieustannej kontroli zużycia, wykrywania strat i nieszczelności, a także prób manipulowania i kradzieży wody przez mieszkańców. Dla użytkownika plusem jest również to, że nie musi oczekiwać na osobę, która odczyta wartości z licznika. Jedynym minusem jest dodatkowy koszt modułu.

Redakcja programcp.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *