Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Windykacja w Katowicach – jak ją prowadzić?

25 czerwca 2023 Windykacja w Katowicach


Windykacja to ogół czynności zmierzających do odzyskania zaległej należności. Jak ją prowadzić?

Co to jest windykacja?

Windykacja, a z łac. vindicatio, w znaczeniu dosłownym oznacza dochodzenie roszczeń. Instytucja windykacji, jako pojęcia prawnego istniała od czasów Cesarstwa Rzymskiego. Już wówczas jej zadaniem było odzyskiwanie rzeczy znajdującej się w posiadaniu osoby nieuprawnionej.

Jak współcześnie należy rozumieć windykację? Jest to ogół czynności, które są podejmowane po to, aby odzyskać dług. Wszystkie one dokonywane są w sposób niełamiący prawa, co jest o tyle istotne, że windykacja często kojarzona jest z działaniami z pogranicza prawa – zastraszaniem, groźbami, a nawet zajęciem majątku w celu ściągnięcia długu.

Rodzaje windykacji

Wyróżnić można wiele rodzajów windykacji, w zależności od tego, co uczynimy kryterium tego podziału. Są to m.in.:

  • windykacja miękka, która podejmowana może być przez samego wierzyciela lub przez działającą na jego zlecenie firmę windykacyjną. Polega ona na prowadzeniu takich działań jak próby kontaktu telefonicznego, listownego lub mailowego z dłużnikiem i przypominanie o zaległych wierzytelnościach;

  • windykacja twarda, która może być podejmowana samodzielnie lub przy udziale wyspecjalizowanej firmy. Rozpoczyna się, gdy pierwsze próby polubownego załatwienia sprawy nie przynoszą rezultatów. Sprowadza się ona do wezwań do zapłaty o charakterze przedsądowym, czy zgłoszenia wpisu do rejestru dłużników, a także skierowania sprawy na drogę sądową;

  • windykację polubowną, to ogół czynności prowadzonych przez wierzyciela samodzielnie lub z pomocą firmy windykacyjnej. Wszystkie one poprzedzają windykację sądową. Windykacja polubowna może przyjąć zarówno formę windykacji miękkiej, jak i twardej – ważne, aby była nastawiona na załatwienie sprawy bez udziału sądu. W trakcie toku windykacji polubownej możliwe są także negocjacje warunków spłaty długu pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem;

  • windykację sądową, którą rozpoczyna złożenie do sądu pozwu o zapłatę w celu odzyskania należnych wierzytelności. Zawsze powinna ona zostać poprzedzona windykacją polubowną. Uzyskanie w jej toku prawomocnego nakazu zapłaty pozwala na wszczęcie kolejnego rodzaju windykacji, czyli windykacji egzekucyjnej;

  • windykację egzekucyjną, czyli windykację prowadzoną przez komornika, który podejmuje przewidziane w przepisach działania, których celem jest wyegzekwowania zaległych należności.

Jak prowadzić windykację w Katowicach?

Jak prowadzić windykację w Katowicach (https://subra.pl/firma-windykacyjna-warszawa-i-katowice/)? Wierzyciel może podejmować działania samodzielnie lub z pomocą firmy windykacyjnej. Firma windykacyjna to wyspecjalizowany podmiot, który tworzy zespół osób – prawników, księgowych, analityków finansowych, windykatorów – działających na rzecz klienta, czyli wierzyciela. Współpraca z taka firmą daje zatem gwarancję specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w ściąganiu długów. Windykacja z pomocą firmy windykacyjnej to także wymierne oszczędności. Wierzyciel nie musi np.  delegować obowiązków pracownikowi, który musiałby otrzymać dodatkowe wynagrodzenie. Nie musi także podejmować działań samodzielnie, a zatem oszczędza również czas. 

Warto zaznaczyć, że prowadzenie działań przez firmę windykacyjną przez wielu dłużników jest traktowane znacznie poważniej niż samodzielna windykacja przez wierzyciela, a zatem  szanse na szybkie odzyskanie długu są znacznie większe.  

 

Redakcja programcp.org.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie budownictwo, ekologia, finanse i biznes spotykają się, by dostarczyć Ci kompleksowej wiedzy i inspiracji związanej z rozwojem zrównoważonej przyszłości! Jesteśmy miejscem, gdzie artykuły o innowacyjnych projektach budowlanych, praktyczne porady ekologiczne oraz analizy finansowe tworzą bazę wiedzy dla wszystkich zainteresowanych budownictwem i biznesem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Pościel welwetowa
Elastyczne odbojnice przemysłowe
ochronniki słuchu

Jesteś zainteresowany reklamą?

ochronniki słuchu